ترخیص کالا از گمرک مسیرهای مختلف و مراحل چندگانه‌ای دارد. فرایند ترخیص کالا برای برخی کالاها یا شرکت‌های با تجربه، امری ساده و آسان است. درعین‌حال ممکن است برای دیگران ترخیص کالا از سخت‌ترین بخش‌های یک تجارت باشد. گروه بازرگانی باران در این زمینه سابقه‌ای ارزشمند دارد و با داشتن کادری مجرب، خدماتی حرفه‌ای در این زمینه ارائه می‌کند. به عبارتی گروه بازرگانی باران می‌تواند مسیر قرمز گمرکی را به فرش قرمز تبدیل ‌کند تا روند پیچیده خروج کالا از گمرک، آسان و اصولی انجام شود.
ترخیص کالا چیست؟


ترخیص کالا یعنی در درجه اول اظهار کالا به گمرک و خروج کالا از محل گمرک.
طبق بند ث ماده ۱ قانون امور گمرکی به خروج کالا از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات گمرکی، ترخیص کالا گفته می شود.
از منظر تعاریف پیوست کلی کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو، ترخیص کالا به مفهوم انجام تشریفات گمرکات ضروری است و انجام این مراحل اجازه می دهد، کالا ورود قطعی شده، صادر شود یا تحت سایر رویه های گمرکی قرار گیرد.
در عین حال اصطلاح دیگری تحت عنوان خروج کالا در کنوانسیون کیوتو وجود دارد که به مفهوم اقدام گمرک است. براساس آن اجازه داده می شود کالایی که در جریان ترخیص قرار گرفته است، در اختیار اشخاص ذی نفع قرار گیرد.

موارد مهم در ترخیص کالا از گمرک و اهمیت ترخیص کالا چیست؟

در ترخیص کالا، مراحل گوناگونی طی می شود که از جمله آنها آماده سازی مدارک، ثبت اسناد واردات یا صادرات کالا به شکل فیزیکی یا الکترونیکی، محاسبه وجوه گمرکی همچون سود بازرگانی، حقوق گمرکی، مالیات، ماخذ تعرفه گمرکی و تسهیلات ارائه شده توسط دولت به واردکنندگان و صادر کنندگان کالا و غیره صورت می گیرد.
هزینه ترخیص کالا از گمرک ( کارمزد ترخیص کالا )هزینه های محاسبه شده صرفا مبالغ پرداختی در انجام فرایند واردات قطعی به گمرک می باشد. هزینه های گمرکی شامل مجوزهای قانونی، مانند بهداشت، مخابرات، استاندارد و……و هزینه های خدماتی از جمله کارمزد، ثبت سفارش، تخلیه و بارگیری و انبارداری و غیره می باشد. هزینه های ترخیص کالا در گمرک به شکل مجزا از حقوق ورودی دریافت می شوند.


حقوق ورودی کالا در گمرک

حقوق ورودی کالا بدین معنی است که وارد کننده کالا، باید درصدی از ارزش کل کالا ها را به اداره گمرک آن کشور تحت عنوان حقوق ورودی پرداخت نماید تا اجازه ورود کالا ها به خاک آن کشور صادر شود. این حقوق به خزانه هر کشور واریز گردیده و از جمله درآمدهای کشور به حساب می آید. میزان حقوق ورودی کالا در هر کشور و برای هر کالا متفاوت می باشد و روش تعیین این میزان بر اساس سیاست ها و قوانین هر کشور متفاوت است . کاهی اوقات به علت هزینه های ترخیص بالا، تجار و بازرگانان مجبورند کالاهای خود را برای مدت بیشتری در انبار نگهداری کنند، که خود این مسئله هزینه های انبارداری و شامل می شود. پس بهتر است قبل از ورود هر کالایی شرایط ورود آن و هزینه های گمرگی آن محاسبه شود.
مدت زمات مجاز نگهداری کالا و ترخیص آن در انبار گمرک چقدر است ؟طبق (ماده ۲۴ قانون امور گمرکی) مدت مجاز نگهداری کالا در انبارهای گمرکی، از تاریخ تحویل کالا به این اماکن سه ماه است. در صورت تقاضای کتبی صاحبان کالا یا شرکت های حمل ‌و نقل در مورد کالای عبوری و وجود علل موجه به تشخیص گمرک، با پرداخت هزینه انبارداری تا تاریخ موافقت گمرک این مدت حداکثر تا دو ماه دیگر قابل تمدید است. درصورتی که ظرف مهلت مقرر صاحب کالا برای انجام تشریفات گمرکی و پرداخت وجوه متعلقه اقدام ننماید، کالا مشمول مقررات متروکه می‌شود.
چنانچه کالا به انبارهای گمرکی متعدد منتقل و نگهداری شود، مدت توقف از زمان ورود کالا به اولین انبار گمرکی محاسبه می‌شود. مهلت توقف مرسولات پستی غیرتجاری تابع مقررات پست است.
وظایف ترخیص کار

در وهله اول یک ترخیص کار باید مورد اعتماد صاحب کالا و شخصی امین باشد. دریافت هرگونه مجوز در رابطه با صادرات و واردات، مانند: مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیرایرانی به حمل و نقل بین‌المللی خود پرداخته باشند (شامل ۱۰% کرایه حمل کالا) تعلق می‌گیرد را شامل می‌شود. ارائه کلیه فیش های پرداختی و هر گونه هزینه انجام شده در گمرک یک ترخیص کار با تجربه باید اشراف کامل به قوانین امورگمرکی، تعرفه های گمرکی و واحدهای گمرکی داشته باشد و اطلاعات خود را نیز بروز رسانی کند.